Van olyan, hogy túl magas a hangja a gyermeknek?

SZÜLŐI KÉRDÉS:

A kislányom most másodikos, és már kicsi korában felfigyeltünk rá, hogy a természetes beszédhangja mintha magasabb lenne a megszokottnál. Néhány óvodás társánál is tapasztaltunk hasonlót, ezért nem foglalkoztunk vele. A suliban viszont szembetűnő lett a különbség a többiekhez képest. Érdemes ezzel a problémával logopédushoz fordulni?

Kedves Lilla!

Legyen szó gyermekekről, vagy felnőttekről, mindannyiunk hangja másképpen cseng. Nincs ebben semmi meglepő. Hanghordozásunk és hangszínünk egyedisége segít, hogy könnyen felismerjük egymást pusztán a hangunk alapján. Természetes tehát, hogy abban is különbözünk, kinek magasabb vagy mélyebb a hangja.

Beszéd közben a tüdőből kiáramló levegő a gégén halad keresztül, ahol a hangszalagok mozgása határozza meg, milyen hangokat hozunk létre. Minél szaporábban rezegnek a hangszalagok, illetve anatómiai szempontból minél rövidebbek, annál magasabb a képzett hang. A levegő útjának következő állomása a szájüreg, ahol a rezgés hangot hoz létre.

Ha a tapasztalt problémáról nehéz eldönteni, vajon természetes jelenségről van-e szó, esetleg a hangképző szervekben jelentkező elváltozással állunk-e szemben, tanácsos logopédus szakember véleményét kérni. Ha a magas hangokat helytelen hangképzés okozza, mindenképpen terápiára lesz szükség. Amikor túlságosan hosszú ideig túl magas vagy túl mély hangon beszél a gyermek, a hangszalagoknál elváltozások alakulhatnak ki, ilyen például a hangszalagcsomó. A logopédus kiváló segítséget tud nyújtani a gyermeknek mind a megfelelő beszédtechnika elsajátításában, mind az előbb említett elváltozás kezelésében. Makacsabban kezelhető probléma esetében érdemes foniáter szakemberrel is felvenni a kapcsolatot.