Miért tart több héten át az 5 évesek logopédiai szűrése, miért szükséges ez?
Kedves Margit!
A szűrés célja, hogy kiderüljön, hogy a gyermek beszéd- vagy nyelvi fejlődése eltér-e a tipikustól, szükséges-e támogatást nyújtani neki ahhoz, hogy iskolakezdésre behozza a lemaradását.
A szűrés kiterjed a beszédhang ejtésre, a nyelvi képességekre, valamint az olvasás- és íráskészültségre, de a beszédfolyamatosság, rekedtség, és nazális színezetű beszéd szűrésére is. A tesztfeladatokat a logopédus az ötödik életévüket betöltött, iskolába készülő gyermekekkel egyénileg veszi fel. Ez időigényes. A feladatok kiértékelését követően a szűrés eredménye alapján további célzott vizsgálatokat is indokoltnak tarthat a szakember. Ezt is logopédusaink végzik, akik egyéb kiegészítő vizsgálatra is javaslatot tehetnek, melyek a beszéd- és nyelvi fejlődés szempontjából fontosak.
A szűrés és vizsgálatok eredményei alapján – szükség esetén – a logopédus személyre szabott terápiát nyújt egyéni, kiscsoportos, vagy vezetett tanácsadás formájában. A szülőket minden esetben tájékoztatja arról, hogy milyen terápiás ellátásra van szüksége a gyermeknek, és azt milyen formában, milyen gyakorisággal fogja végezni.
A szűrés és vizsgálat tehát fontos támpontokat ad ahhoz, hogy miben szükséges a csemetét támogatni, az eredmények meghatározzák a terápia típusát, irányát, célkitűzéseit. Amennyiben a gyermeknek terápiás megsegítés javasolt, a terápia során a szülő kapcsolatban van a logopédussal, hiszen a beszéd és nyelvi fejlesztés sikeressége a logopédus, a gyermek, valamint a család együttműködésén múlik.