Milyen tünetek esetén gondolhatunk epilepsziára?

A fiam nemrég múlt nyolc. Mostanában történt egyszeri alkalommal, hogy beszéd közben hirtelen elhallgatott, aztán a következő másodpercben nem pislogott, és nem is reagált arra, amikor szóltam hozzá. Mi lehetett ennek az oka? Forduljunk orvoshoz vagy csupán a stressz okoz ilyesmit, és nincs komoly baj?

Kedves Katalin!

Köszönöm a kérdését! Érdemes figyelni, történik-e hasonló furcsaság, ha újra megismétlődik, mindenképpen tanácsos orvoshoz fordulni. Egyelőre semmi ok az aggodalomra, ugyanakkor fontos tudni, hogy hasonló tünetek kezdődő epilepszia esetén is előfordulhatnak, ezért ha újra előfordul az eset, mindenképpen fontos kizárni a betegség gyanúját. Szeretném megnyugtatni, hogy egy epilepsziára hasonlító roham lezajlása egyáltalán nem jelenti azt, hogy gyermekének epilepsziája van. Két epizód már komolyabb figyelmet érdemel, ezután lehet majd mérlegelni és eldönteni, hogy valóban epilepszia gyanújával állunk-e szemben.

Általában az a kép él bennünk, hogy az epilepszia mindig rángógörccsel és eszméletvesztéssel jár, a betegség tulajdonképpen változatos tüneteket produkál. A rohamok gyakran nagyon enyhék, a gyermek sokszor csupán arról számol be, hogy másként érzékel dolgokat, és megváltoznak a szagok, vagy hangok például. Bizonyos rohamfajtáknál a beteg egyszerűen csak néhány másodpercig üresen néz egy irányba, míg másoknál teljes testet érintő görcsroham alakul ki. Nagyon sok embernél, így például a gyerekeknél magas lázhoz is társulhat egy-egy roham, amit aztán soha nem követ következő. Még egyszer hangsúlyozom, egy roham önmagában nem jelent epilepsziát. Ha ismét előfordul, kérje orvos tanácsát!

Fotó: Karen Chu