A beszédértési nehézség tünetei

SZÜLŐI KÉRDÉS:

Több ismerősünk gyermekénél beszédmegértési nehézséget állapított meg a logopédus. Honnan tudhatom, hogy ez a probléma az én gyerekeimet nem érinti?

Kedves Vilma!

Természetes, hogy szeretne megbizonyosodni arról, hogy az ön gyermekét ez a probléma biztosan nem érinti. Nézzük meg, mik azok a jelek, ami alapján ezt könnyedén el lehet dönteni! A beszédmegértési nehézség már egészen korán megmutatkozik. Ez például abban is tetten érhető, hogy korához képest kisebb a gyermek szókincse, és csak lassan bővül. Az is feltűnhet, hogy gyakran figyelmetlennek tűnik, ha többször szólnak hozzá, akkor sem válaszol. A figyelmetlen gyermekkel gyakran vagyunk türelmetlenek, amikor a rá bízott feladatra visszakérdez, vagy mást csinál helyette, ezért jó tudni, hogy gyakran ezt is a beszédértés nehézségei okozzák. Akkor is gyanakodhatunk, ha a gyermek a feltett kérdésre oda nem illő választ ad. Sok esetben a viselkedési problémákkal küzdő gyermekeknél hasonló okok állnak a hátterében. Nem is gondolnánk, de a túlzott játékosság is ide sorolható.

A gyermek ilyenkor gyakran kerüli a mesehallgatást, nagy nehézséget okoz számára a mondókák, a versek, vagy az énekek megtanulása. A kiejtési hibák, vagy amikor nehéz javítani ezeket, szintén utalhat a beszédértési folyamatok nehézségeire. A gyermek gyakran mondja például, hogy „nem hallom”. Ha felfigyelünk valami hasonlóra mindenképpen érdemes hallásvizsgálatra vinni őt, ha azonban mindent rendben találnak, a beszéd feldolgozás problémája merül fel, amivel érdemes logopédus szakemberhez fordulni. Iskolás korban az olvasászavar és a hozzá gyakran társuló írászavar hátterében is ez a probléma állhat.

Annak is érdemes utánajárni, hogy a tünetek nem mutatnak-e túl önmagukon, azaz, nem egy másféle zavar megnyilvánulásáról lehet-e szó. A hallászavar és a beszédészlelés, valamint a beszédértés nehézségének lehetőségét mindig érdemes kizárni.

Fotó: Melanie Cook

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

Mitől fél az órán?

A felsős lányom egyre gyakrabban mondja, hogy fél bizonyos tanároktól. Nem mer megszólalni órán, előre szorong a felelésektől, és néha már előző este feszült. Nem tudom, mennyire kell ezt komolyan venni, és hogyan segíthetnék úgy, hogy közben ne erősítsem tovább a félelmeit.

Zsebpénz – pénzügyi tudatosság gyerekkorban

A fiam egyre gyakrabban kér pénzt apróságokra, édességre, játékra vagy programokra. Felmerült bennem, hogy talán érdemes lenne rendszeres zsebpénzt adni neki. Ugyanakkor bizonytalan vagyok: mikortól célszerű elkezdeni, mennyi lenne reális összeg, és hogyan lehet úgy bevezetni, hogy ne csak elkölteni tanulja meg, hanem felelősen bánjon a pénzzel? Vajon jó ötlet a zsebpénz, vagy inkább újabb viták forrása lesz?

Gyerekszerelem – mit kezdjünk vele szülőként?

A felsős fiam most élte meg az első szerelmet. Folyamatosan róla beszél, sokat ír neki, ugyanakkor időnként nagyon kiborul, ha nem kap választ, vagy úgy érzi, visszautasítják. Örülök, hogy megéli ezt az élményt, de közben aggódom is. Vajon szükséges beavatkoznom, vagy inkább hagyjam, hogy a saját tapasztalatain keresztül tanuljon?

Scroll to Top
Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.