Szülői kérdés:
A családunkban örökletes betegség a magas vérnyomás. Félek, hogy ez a hamarosan születő kisbabánkat is érintheti majd. Mire figyeljünk szülőként, hogy megóvjuk az egészségét? Érdekelne, hogy a piciknél hogyan lehet mérni a vérnyomást?
Kedves Zita!
A magas vérnyomás kialakulása kicsi kortól a megfelelő életmód kialakításával előzhető meg. Szeretném megnyugtatni, hogy a kockázati tényezők alapos feltérképezése, és a megfelelő életmód kialakítása a későbbiekben nagy fokú védelmet nyújt a betegség kialakulásával szemben. Érdemes tudni, hogy a betegséget kiváltó okok között a veleszületett érrendszeri problémák mellett, az alacsony születési súly, a méhen belüli alultápláltság is szerepelnek, amelyek kihatással lehetnek a későbbi hormonális szabályozásra, és ezzel a vérnyomás alakulására is. A növekedéssel együtt járó testméretbeli és élettani változások miatt a vérnyomás normálértéke az életkorral, és a testméretekkel párhuzamosan változik.
Nagyon fontos a családi kórelőzmény pontos ismerete, a fizikális vizsgálat, mely során egyebek mellett fejlődési rendellenességekre, veleszületett vagy örökletes kórképekre is fény derítenek az orvosok. Fontos adat a testi fejlődés üteme. A beszűkült veseműködés aránylag későn mutat tüneteket, ezért olyan apró jelekre is oda kell figyelni, mint a túlzott szomjúság, a már szobatiszta gyermeknél ismételten jelentkező bepisilés, a szokásos kezelésre nem javuló vérszegénység, vagy a megfelelő D-vitamin-ellátottság ellenére fellépő angolkór.
Újszülött- és kisdedkorban a hagyományos vérnyomásmérési technika valóban nem alkalmazható biztonsággal, a piciknél használt mérőeszközt, valamint a rájuk szabott mérési technikát a gyermek testméreteihez kell alakítani. A gyermekkori vérnyomásmérés általánosan elfogadott módját és normálértékeit a hazai viszonyokra alkalmazva a Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelvei tartalmazzák. Fontos tudni, hogy mérésre csak az érintett korosztályra bevizsgált, megfelelő mandzsettával működő készülékek alkalmazhatóak.
Fotó: Jug Jones