Nagyfiam a 10. osztályt kezdi idén. Korábban járt logopédiára olvasási és írási nehézség miatt, azonban szerencsére nem olyan súlyos, nem szorul további fejlesztésre. Mégis úgy érzem, hogy nehézségei vannak ezen a területen. Hogyan érdemes otthon gyakorolnom vele? Szerencsére együttműködő, tisztában van a lemaradásával, ezért nagyon igyekszik, rávehető a gyakorlásra.
Kedves Zoltán!
A kamaszkor nem könnyű időszak, nagy dolog, hogy ebben a korban is motivált a fia a gyakorlásra, mindez komoly befektetett energiákról árulkodik. Az jó hír, hogy fia nehézsége az olvasás és írás területén nem olyan súlyos, de ettől függetlenül kisebb-nagyobb nehézségeket okozhat apró elmaradás is. A követelmények nehezednek, egyre gyakoribb, hogy komoly segítségre szorulnak ezek a fiatalok. Milyen jó, hogy fia megkapja ehhez otthonról a segítséget!
A tanulási eredmény persze sok tényező függvénye, az olvasás és írás területéhez kapcsolódva jellemzően öt nagyobb fejlesztendő terület egymásra hatásának és együttes gyakorlásának eredményeként a tanulási teljesítmény javítható. A gyakorlás során többféle terület egyidejű „fejlesztése” is javasolt. Nehézség esetén érdemes a vizuális észlelés fejlesztése érdekében feladatokat végezni, a nyelvtani anyag feldolgozására hangsúlyt fektetni, az értő olvasást támogatni, a nyelvi kreativitást játékosan segíteni, és a szókincs bővítését szem előtt tartani. A gyakorlás során a feladatok nehézségi fokának megválasztása fontos, hiszen az a jó, ha tanul belőle a gyermek, nem mindent tud, de mégis kellő sikerélményhez jut, így legközelebb is lesz kedve neki fogni a munkának.
Remélem, hogy a közös gyakorlások nem csak a tanulás szempontjából lesznek hasznosak, hanem a közösen töltött idő is fontossá válik. Mindenképpen javaslom, hogy kérdés esetén bátran keressen fel akár tanácsadás keretében logopédust, aki a konkrét helyzetet ismerve részletesebb javaslatokat tud adni.