Szülői kérdés:
A kisfiam rendszeres asztmás rohamoktól szenved. Sok dolgot kipróbáltunk már a gyógyulás érdekében, és van is javulás. Minden újdonságra nyitottak vagyunk, ami segíthet. Azt hallottam, hogy a gyógytestnevelés is hozzájárulhat a gyógyuláshoz. Ez tényleg igaz?
Kedves Gyöngyvér!
Minél több oldalról megtámogatott az asztma gyógyulása, annál hatékonyabb a gyógyulás. A gyógytestnevelés valóban remek kiegészítő terápia az asztma kezelésében. A harmónikus izomfejlesztés és tartásjavítás rendszeres gyakorlása, illetve a speciális légző gyakorlatok megtanítása sokat segít a fulladásos tünetek megelőzésében.
A rendszeres gyógytestnevelés és speciális légző gyakorlatok tanulása a rohammentes időszakokban történik, hatására a gyermek a roham idején is képes a helyes légzésre, ennek köszönhetően könnyebben vészeli át a fulladásos rohamot is.
A légző gyakorlatok titka, hogy a gyermek orron keresztül vesz levegőt, a kilégzés pedig szájon keresztül történik, ami enyhíti a kis hörgők görcsét is. A gimnasztika mozgásai az adrenalin kiválasztást segítik, ezek pedig ugyancsak oldják a hörgők görcsösös összehúzódását, sőt szerencsés esetben meg is akadályozhatják a görcsök kialakulását.
A betegség kezdetén megfigyelhető, hogy a légzésmód megváltozása csak a fulladásos rohamok alatt figyelhető meg. Tünetmentes időszakban a légzőizmok működése teljesen normális. Az egyre gyakoribbá váló nehézlégzések, fulladások következtében a nem kívánt mechanizmusok rögzülnek és panaszmentes időszakban is megfigyelhetővé válnak. Ezért rendkívül fontos, hogy még a kezdeti stádiumban elkezdjük a légzőtorna megtanítását, amikor még lehetőség van elkerülni a panaszok súlyosbodását. Azonban a későbbiekben is áldásos hatásúak, és nagy mértékben hozzájárulnak a tünetek enyhüléséhez. Mindenképpen javaslom ezzel a terápiás lehetőséggel is megtámogatni a gyermek gyógyulását. A részletek kapcsán javaslom forduljon szakemberhez!