Beszédtechnika fejlesztés a kiejtésen túl

SZÜLŐI KÉRDÉS:

Gimnazista fiam beszédtechnika terápiára jár logopédushoz. Hibásan ejti a hangokat, ők mégis a levegővétellel foglalkoznak az óra nagy részében. Mi ennek az oka?

Kedves Ildikó!

Példa értékű, hogy fia gimnazista létére eljár beszédtechnika órára, ezzel sokat tesz a későbbi szép beszédéért, a befektetett energia biztosan meg fog térülni.

A beszédtechnika tanulása több elemből álló, összetett tevékenység, és rendkívül fontos eleme a helyes légzés elsajátítása és a rendszeres gyakorlása. A légzés élettani folyamat, reflextevékenység, egyben a beszédünk alapja is, ha tudatossá tesszük, a beszédünket is megfelelően tudja támogatni. Ezért olyan fontos, hogy a fia is sokat foglalkozzon ezzel.

Légzésre épül a hangadás, ami a hangok helyes ejtését segíti, nagyobbaknál a hangok ejtésének javítása rendszerint összekapcsolódik a beszédtechnika egyéb területeivel. Mindez együttesen segíti, hogy a kialakított hang minél hamarabb és stabilabban épüljön be a fiatal beszédébe, és mindez egyre kevesebb koncentrációt igényeljen. Ez segít abban, hogy fia a spontán beszéde során is könnyen, külön figyelem nélkül használja a tanult hangokat. Aggodalomra tehát semmi ok, minden a legnagyobb rendben a légzéstechnika alapos gyakorlásával.